Ubiegły rok był zaskakujący. Z powodu pandemii zastosowano pełno ograniczeń, a większość spraw przeniosło się do sieci. Uczniowie w większości uczyli się zdalnie, podobnie jak pracownicy wielu firm i urzędów. Nowy rok nie przyniósł poluzowania ograniczeń. Nadal większość uczniów i studentów odbywa zajęcia online. Jak więc zdalnie przygotować się dobrze do pierwszego, najważniejszego egzaminu jakim jest matura?

Czy można przygotować się do matury online?

Chociaż czas szybko płynie, pozamykani w domach uczniowie jeszcze nie czują presji i stresu związanego z egzaminem maturalnym. Warto jednak zacząć już od początku roku przygotowywać się do egzaminów maturalnych, gdyż systematyczność pozwala kontrolować na bieżąco poziom opanowania materiału i dodaje pewności siebie. Aby dobrze przygotować się z każdego przedmiotu potrzebny jest czas i codzienne powtarzanie wiadomości. Przykładowo egzamin jakim jest  matura z matematyki z księgarni taniaksiazka.pl z pewnością z większą łatwością napiszą uczniowie, którzy codziennie będą rozwiązywali zadania maturalne z lat poprzednich. Internet daje niezliczone możliwości w dostępie do wiedzy. Warto jednak sięgnąć po specjalnie opracowane zestawy zadań i repetytoria.

Z jakich materiałów warto korzystać przygotowując się do matury?

Zadaniem nauczycieli w tym trudnym okresie jest zadbanie o to, aby uczniowie szczególnie Ci z klas maturalnych nie czuli się pozostawieni sami sobie. Kontakt na linii uczeń – nauczyciel, jest pierwszym krokiem do tego, aby młodzi ludzie przeszli tą drogę w sposób jak najbardziej efektywny i pozbawiony napięć. Nauczyciele podają źródła do nauki, ale muszą też służyć pomocą i być “obecni”, gdy uczniowie tego potrzebują. Bardzo dobrym pomysłem na powtarzanie materiału są:

  • repetytoria,
  • zbiory zadań dla klas maturalnych,
  • zadania z matur z lat poprzednich,
  • opracowane tabele z wzorami.

Jaką rolę pełnią dorośli w przygotowaniach do matur?

Zarówno nauczyciele jak i rodzice pełnią w systemie nauczania zdalnego funkcje nie do przecenienia. Uczniowie klas maturalnych to już co prawda w większości dorośli, młodzi ludzie, ale z pewnością pomoc doświadczonych ludzi wokół jest im niezbędna. Rodzice muszą zadbać już od początku roku, aby ich dzieci uczyły się systematycznie, utrwalały wiedzę i powtarzały przerobiony materiał, ale również sprawdzały czego się nauczyły, a co jeszcze pozostaje do przerobienia. Rozwiązywanie zadań, testów itp. pozwala rozeznać się na w jakim stopniu materiał został opanowany. Sam uczeń może nie umieć tego ocenić, dlatego rodzic i nauczyciel powinni trzymać rękę na pulsie.